BYV32EB-200 Dual rugged ultrafast Rectifier Diode 200 V repetitive peak reverse voltage
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : Anterwell
Model Number : BYV32EB-200
Certification : new & original
Place of Origin : original factory
MOQ : 20pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability : 7900pcs
Delivery Time : 1 day
Packaging Details : Please contact me for details
repetitive peak reverse voltage : 200 V
crest working reverse voltage : 200 V
reverse voltage : 200 V
repetitive peak forward current : 20 A
repetitive peak reverse current : 0.2 A
storage temperature : -40 to 150 °C
Contact Now
General description
Ultrafast dual epitaxial rectifier diode in a SOT404 (D2PAK) surface-mountable plastic package.
Features and benefits
  • High reverse voltage surge capability „
  • High thermal cycling performance „
  • Low thermal resistance „
  • Soft recovery characteristic minimizes power consuming oscillations „
  • Surface-mountable package „
  • Very low on-state loss
Applications „
Output rectifiers in high-frequency switched-mode power supplies
Limiting values
In accordance with the Absolute Maximum Rating System (IEC 60134).
Symbol Parameter Conditions Min Max Unit
VRRM repetitive peak reverse voltage   - 200 V
VRWM crest working reverse voltage   - 200 V
VR reverse voltage DC - 200 V
IO(AV) average output current square-wave pulse; δ = 0.5; Tmb ≤ 115 °C; both diodes conducting; see Figure 1; see Figure 2 - 20 A
IFRM repetitive peak forward current δ = 0.5; tp = 25 µs; Tmb ≤ 115 °C; per diode - 20 A
IFSM non-repetitive peak forward current tp = 8.3 ms; sine-wave pulse; Tj(init) = 25 °C; per diode - 137 A
tp = 10 ms; sine-wave pulse; Tj(init) = 25 °C; per diode - 125 A
IRRM repetitive peak reverse current δ = 0.001; tp = 2 µs - 0.2 A
IRSM non-repetitive peak reverse current tp = 100 µs - 0.2 A
Tstg storage temperature   -40 150 °C
Tj junction temperature   - 150 °C
VESD electrostatic discharge voltage HBM; C = 250 pF; R = 1.5 kΩ; all pins - 8 kV